1936 - 1938 Göçmenlerinin Bulgaristan Vatandaşlığı Hakları

1936 – 1938 Göçmenlerinin Bulgaristan Vatandaşlığı Hakları

Bulgaristan’dan (yalnızca 1936, 1938, 1950, 1951, 1952, 1961, 1963, 1968, 1971, 1978 göçmenleri değil) 1910’lu yılların başından 1989 yılları arasında  göç etmiş kişilerin vatandaşlık haklarını geri alma imkanları vardır. Yalnızca Vatandaşlık Sorgusu sonucunda gelecek cevaba göre geri alma süresi ve prosedürü değişecektir. Bu kişilerin vatandaşlığını geri almasından sonra sırasıyla, çocukları ve torunları da Bulgaristan vatandaşı olabileceklerdir.

Bu kişilerin önce Bulgaristan doğum kayıtlarını çıkarttırması, Türkiye’den İsim Denklik Belgesi, Muhacir Kağıdı ve Tabiiyet Beyannamesini çıkarttırması gerekecektir.

Daha sonra göç eden kişinin Bulgaristan’daki Vatandaşlık İncelemesi / Sorgusu yaptırılacaktır. Buradan gelecek cevaba göre de kişinin vatandaşlığını geri alma işlemlerine devam edilecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sorgu sonucu gelen cevaba göre geri alma süresi ve prosedürü değişecek, ancak kişi Bulgaristan Vatandaşlığı’nı geri alabilecektir.

Eğer Bulgaristan’dan göç eden kişi vefat etmişse ne olacak?

Bu durumda yine yukarıdaki gibi göç eden kişinin, önce Bulgaristan doğum kayıtları çıkartılacak, Türkiye’den İsim Denklik Belgesi, Muhacir Kağıdı ve Tabiiyet Beyannamesini tamamlanacak ve bu evraklarla Bulgaristan Vatandaşlık Sorgusu yaptırılacaktır. Sorgu sonucu gelen cevapta kişinin halen vatandaş olduğu belirtilirse, bu kişinin önce çocukları daha sonra torunları Bulgaristan vatandaşı olabileceklerdir.

Vatandaşlık Sorgusu sonucunda gelen cevap göç eden kişinin vatandaşlıktan çıkartıldığı yönünde olursa çocukları olarak sizin vatandaşlık hakkınızı geri almak için dava yoluna başvurmanız gerekebilecektir.

Bu sebeple Bulgaristan’dan göç etmiş ve özellikle 1940 öncesi doğumlu kişilerin,  hayattayken,  bir an önce vatandaşlık hakkının iadesi için başvuru yapması bu hakkın çocuklar açısından kaybolmaması için çok önemlidir.

Comments

 • ahmet gülsen | Şub 15,2018

  merhaba
  Size bir konu hakkinda danismak istiyorum.benim babaannem 1918 Pazarcik Bulgaristan dogumlu ve onun anne ve babasıda Pazarcik dogumlu 1930 lu yıllarda Türkiye ye gelmişler babaannem vefat etti babamda hayatta oldugu donemde vatandaslik basvurusu yapmadi ve oda vefat etti benim vatandasliga basvuru hakkim var mi eger varsa bu sureci siz gerceklestiriyormusunuz simdiden tesekkur eder iyi gunler dilerim

  • sofyahukuk | Mar 16,2018

   Merhaba, Bulgaristan vatandaşlığı yukarıdan aşağıya doğru geçiyor, vatandaşlığın size geçebilmesi için göç eden kişinin veya çocuklarının hayatta olması gerekiyor ki vatandaşlık kesintisiz aşağıya doğru devam etsin. Göç eden kişi ve alt soyu olan babanız vefat etmişler. Sizden önceki üst soyunuz Bulgaristan vatandaşı olmadan vefat ettiklerinden vatandaşlık size geçmeyecektir. Bulgaristan devletinin uygulaması şu anda bu şekilde maalesef. Ancak daha sonra Mahkeme Kararıyla veya başka bir şekilde bu uygulamayı değiştirirler mi ? Olabilir.

 • Leyla aydın | May 12,2019

  Merhaba babam annem ve ebeveynleri Bulgaristan göçmeni 1930’lu yıllarda göçmüşler fakat dedem orada vefat etmiş. Elimizde anne ve babamın kayıtları var. Kendim ve çocuklarım için vatandaşlık almak istiyorum sizce mümkün müdür süreç nasıl ilerler ?

  • sofyahukuk | May 14,2019

   Merhaba Leyla Aydın, doğum ve göç kayıtlarını incelemeden bir yorum yapmak çok doğru değil. Ancak anne ve babanız Bulgaristan doğumluysa ve sonradan göç etmişler ise öncelikle onlardan birinin Bulgaristan Vatandaşlık başvurusu yapması gerekiyor. Vatandaşlığını geri alırsa da sizin başvuru yapma hakkınız doğuyor. Eğer vefat etmişlerse bu durumda siz çocukları olarak başvuru yapabilirsiniz.

 • Ahmet | Kas 19,2019

  Merhaba dedem 1938 yılın da bulgaristan dan türkiye ye gelmiş onun bütün üst soyuda hepsi bulgaristan baktık soyağacın dan babam hayatta dedim haytta değil vatandaşlık varmı yokmu bunu araştırma işlemleri nasıl yapabiliriz bilgi alablrmiyim

  • Sofya Hukuk | Kas 26,2019

   Merhaba Ahmet, göç eden kişi dedeniz vefat etmiş anladığımız. Babanız hayattaysa Bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapabilir. Burada önemli olan dedenizin Bulgaristan Vatandaşlığının halen korunup korunmadığıdır. Bunun için Türkiye’den çıkartılması gereken evraklarınızla birlikte Bulgaristan’dan çıkması gereken göç edene ait doğum kayıtlarını toplayıp, Bulgaristan vatandaşlık sorgusu yaptırmanız gerekiyor. Vatandaşlık sorgusu sonucu göç eden kişinin yani dedenizin vatandaşlığı halen korunuyor çıkarsa, babanız Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru yapabilir. Detaylı bilgi ve başvurular için avukatlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

 • Mesut Takbaş | Ağu 18,2022

  Merhaba Annem, Anneannem, Dedem, Babaannem Dedemve Annesi, Babası, Annemin Babasının Annesi.Hepsi Bulgaristan doğumlu olarak soyagacinda görülüyor.Annemin isim Denklik belgesini aldım.Apostil ettim.Geri kalanların hiçbirinin isim Denklik belgesini alamıyorum.Nufus memuru bunlar çok eski olduğu için sistem kabul etmiyor diyorlar.2seneden fazladır uğraşıyorum.Bu soruma cevap hemde Annemden dolayı sırasıyla ne yapman gerekiyor.Lutfen yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Sofya Hukuk | Ağu 24,2022

   Merhaba Mesut Takbaş, göç eden üst soylarınıza ait nüfus kayıt örnekleri ve varsa diğer göç evraklarınızla birlikte bizden randevu alın, evraklarınızı incelemeden bir şey söylemek yanlış ve hatalı olacaktır.

 • emine şeker | Eki 18,2022

  Babannem 01.07.1929 doğumlu türkiye tescili 1931 yazıyor kendisi vefat etti babam vatandaşlık vaşvurusunda bulunabilmek için isim denklik başvurusunda bulunduk gelen evrakta 403 kanunu 6 maddesine göre türk vatandaşı olduğu ibaresi var doğum evrakı istenildi ama 1927-1938 yılları arasındaki göçmenlerin vatandaşlıkları silindi diye işlem yapamayız diyorlar bir kişide 403 kanunu olduğu için olabilir diyor sorum 403 kanunu nedir olabilirmi 2 vatandaş değildir ibaresi gelse bile geri talepte bulunabiliryiz ve bu konuda sizden destek alabilirmiyim

  • Sofya Hukuk | Eki 18,2022

   Merhaba Emine Şeker, babaannenizin Bulgaristan vatandaşlığının korunup korunmadığının tespiti gerekiyor, bunun için Bulgaristan’da vatandaşlık sorgusuna başvurulması gerekiyor. Elinizdeki evraklarla birlikte, ayrıntılı bilgi için ofisimizden randevu alabilirsiniz.

 • Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir