İsim Denklik Belgesi

İsim Denklik Belgesi

İsim Denklik Belgesi, Türkiyede’ki Nüfus Müdürlüklerinden temin edilebilmektedir. Nüfus Müdürlüğü’nden ulaşılamadığı zaman T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden talep edilecektir. Bulgaristan vatandaşlığını geri almak isteyen göçmenlerin temin etmesi gereken evraklardan bir tanesi de İsim Denklik Belgesidir.

Denklik Belgesi, Bulgaristandan göç eden kişilere, Bulgaristan makamları tarafından düzenlenerek verilmiş Göç Pasaportu’na ( Passeport D’emigration) dayanılarak oluşturulur ve talep edilmesi halinde göçmenlere verilir. İsim Denklik Belgesi, kişinin Bulgaristan’daki ismi ile Türkiye’ye giriş yaptığı ismini birlikte göstererek o kişinin aynı kişi olduğunu tespit eder.

Bazen nüfus müdürlükleri tarafından, kişinin daha önceki ismine dair bir bilgi kişilerin göç dosyalarında bulunamadığından, bu belge düzenlenemeyecektir. Böyle durumlarda kişinin Bulgaristan’daki doğum kaydının apostilli bir örneğinin temin edilmesi ve tercümesi yapılmış noter onaylı bir sureti ile Nüfus Müdürlüğü’ne başvurulması gerekmektedir.

Bulgaristan göçmenleri veya çocukları, Bulgaristan vatandaşlıklarını geri almak için başvuru yapmadan önce hazırlamaları gereken tüm evrakların neler olduğunu buradaki linkimize tıklayarak öğrenebilirler.

Comments

 • Zafer Tandoğan | Ağu 12,2019

  Babam Zülkef Tandoğan Şumnu da 1920 yılında doğmuş ve 1923 yılında dedem Kamil ve babaannem Meryem ile Türkiyeye göç etmişler.Ben 1955 İstanbul doğumlu Zafer Tandoğan olarak Bulgaristan vatandaşlığı almak istiyorum.İsim denklik belgesi çıkarmak için Ankaraya dilekçe yazdım.Gelen cevapta kayıtların 1925 yılından sonrasını kapsadığını dolayısıile gerekli bilgi veremeyeceklerini söylediler.Halbuki soy ağacında doğduğu yerin şumnu doğum yılı ve tc nosu mevcut.Bundan sonra nasıl bir işlem yapmam gerekir.Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sofya Hukuk | Ağu 13,2019

   Merhaba Zafer Tandoğan, babanızın Bulgaristan doğum kaydını çıkartıp isim denkliğe yeniden başvurmanız gerek,Bulgaristan doğum kaydının çıkartılması konusunda size yardımcı olabiliriz. Telefonlardan mesai saatleri içerisinde bize ulaşabilirsiniz.

 • MEHMET REŞAT SİVRİKAYA | Eki 19,2019

  Babam ve dedem mübadelede trnovadan Turkiye ye kaçmışlar ben bulgar vatandaşlığı alabilir miyim

  • Sofya Hukuk | Eki 21,2019

   Merhaba Mehmet Reşat Sivrikaya, sizin Bulgaristan Vatandaşlığını alabilmeniz için babanızın Bulgaristan Vatandaşlığının halen korunuyor olması gerekiyor. Önce Bulgaristan’dan babanızın doğum kayıtları çıkartılmalı, Türkiyeden toplanacak diğer evraklarla birlikte Bulgaristan makamlarına başvurarak Bulgaristan vatandaşlık sorgusu yapılması gerekiyor. Daha ayrıntılı bilgi ve başvurular için Avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

 • Bünyamin | Eki 20,2019

  1928 doğumlu annem 1938 de Türkiye’ye gelmiş,Razgrad doğumlu,2009 da rahmetli oldu ,evladı olarak benim çifte vatandaşlık hakkım varmı,ben 1964 t.dağ doğumluyum,ilginize şimdiden teşekkürler…

  • Sofya Hukuk | Eki 21,2019

   Merhaba Bünyamin, sizin annenizden dolayı Bulgaristan Vatandaşlığına başvurma hakkınız var. Bunun için Türkiye’den çıkartılması gereken evraklarınızla birlikte Bulgaristandan çıkması gereken annenizin doğum kaydını toplayıp, Bulgaristan’da vatandaşlık sorgusu yapttırmanız gerekiyor. Vatandaşlık sorgusu sonucu annenizin vatandaşlığı halen korunuyor çıkarsa sizin de Bulgaristan vatandaşlığına başvurma hakkınız olacak.

 • gülnur mutlu | Kas 14,2019

  merhabalar,isim denklik belgesi almak için başvuruda bulunacagım fakat söyle bir bilgi var sistemde göç etmeden önceki isimlerin bulunması gibi bir madde bulunuyor.eğer sistemde göç etmeden önceki ismim kayıtlı ise nüfus müdürlüğünden alabiliyorum fakat bulunmuyorsa pasaportumu yoksa doğum belgemimi tercüme ettirmem gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim iy çalışmalar

  • Sofya Hukuk | Kas 21,2019

   Merhaba Gülnur Mutlu, göç dosyanızda önceki isminize dair bir evrak bulunamadıysa sizden Bulgaristan Doğum Kaydınızı isteyecekler. Uygulamada isim denklik belgesini göç pasaportunuza (passeport d’emigration) göre düzenliyorlar. Göç pasaportunuz dosyanızda yoksa sizden Doğum belgenizi isteyip, isim denklik belgesini ona göre düzenliyorlar.

 • Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir